Mapa Prahy


Praha je hlavním městem České republiky. Jak místní rádi říkají, leží přímo v srdci Evropy. Jde o největší město Česka a 15. největší město Evropské unie. V Praze žije okolo 1,3 milionu lidí, v širší metropolitní oblasti je to pak 2,6 milionu lidí. Hlavní město Praha je zároveň i jedním ze 14 samosprávných krajů České republiky. Nachází se ve střední části Česka a obléhá údolí řeky Vltavy.

Praha v sobě skrývá bohatou historii. Její centrum včetně největšího hradního komplexu na světě je součástí UNESCO. Za historií ale nemusíme jen přímo do středu samotného města. Celá oblast širšího centra je plná zachovalých historických budov a krásné secesní architektury. Praha je městem relativně kopcovitým čímž nabízí několik míst s nádhernými výhledy. Při pohledu na panorama Prahy se nemůže nikdo divit, že se městu často říká Praha stověžatá.

Praha byla založena již v 8.století a od samotného počátku až dodnes byla vždy centrem historického dění. Největšího rozkvětu Praha dosáhla ve 14.století za vlády Karla IV. V té době byla vybudována Karlova Univerzita, která funguje dodnes, Nové Město pražské či slavný Karlův Most.

Nejznámějšími památkami k navštívení jsou Pražský Hrad, Karlův Most, Národní Muzeum, park Letná, Vyšehrad, Malá Strana, Kampa. A pokud vás zajímá spíše modernější architektura pak určitě stojí za vidění Tančící Dům nebo Žižkovská televizní věž. Večer na drink v letních dnech můžete na Náplavku – břeh řeky Vltavy se spoustou barů a party lodí. V zimě pak můžete zajít do ulice Dlouhá, kde najdete restaurace, bary a kluby.

Dodnes je Praha považována za jedno z nejkrásnějších měst na světě a ročně přiláká okolo 8,5 milionu turistů z celého světa. Kromě své rozmanité historie nabízí i spoustu gastronomických zážitků či nočního života. Má několik nádherných parků, zajímavých muzeí, galerií či architektonicky důležitých staveb. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Praha tvoří jeden samosprávný kraj České republiky. Jde o největší město této země. Sídlí v něm prezident, vláda, parlament, ústřední správní orgány a jeden ze dvou vrchních soudů. Praha je populární turistickou destinací a každoročně zde mají namířeno miliony lidí z celého světa. Praha nabízí k vidění spoustu historických památek včetně například Pražského hradu – největšího hradního komplexu na světě.

Zeměpisné souřadnice: 50° 05′ s. š., 14° 25′ v. d.
Katastrální výměra: 496 km²
PSČ: 100 00–199 00
Počet obyvatel: 1,309 milionu